Dolároví milionári sa rozhliadajú po nehnuteľnostiach v zahraničí

J&T Banka zverejnila výsledky svojho každoročného prieskumu investičného myslenia a správania českých a slovenských dolárových milionárov. Poďme sa pozrieť na súčasný svet a investície očami úspešných.

Dalo by sa konštatovať, že rok 2023 je návratom optimizmu. Rozhodne v porovnaní s rokom predchádzajúcim, ktorý bol v znamení ruskej agresie na Ukrajine, vysokých cien energií a rastúcej inflácie.

Vojna na Ukrajine sa prejavila rastúcim záujmom o nehnuteľností v zahraničí. Nie inak tomu bolo aj v prípade českých a slovenských dolárových milionárov, keď pätina českých a tretina slovenských milionárov investovala do nehnuteľnosti v niektorej z bezpečnejších častí sveta. Možno trochu prekvapivo išlo o krok predovšetkým mladších milionárov vo vekovej kategórii do 50 rokov. Naopak záujem o domáce nehnuteľnosti klesol.

Zároveň sa prejavuje zaujímavý paradox. Z investičného hľadiska sú pre bohaté perspektívne India, USA alebo juhovýchodná Ázia. Žiť by ale chceli v južnej alebo západnej Európe, od ktorej neočakávajú rast, ale považujú ju za ideálne miesto pre život.

Podobný uhol pohľadu má napokon aj Jan Rejcha, CEO spoločnosti Rellox, ktorá sa špecializuje na nehnuteľnosti v zahraničí, ktorý hovorí: „Našim klientom dlhodobo odporúčame zamerať sa predovšetkým na krajiny so stabilným ekonomickým, právnym a politickým prostredím. Investovať tam, kde by ste bez obáv poslali žiť alebo študovať svoje deti. Obstaranie nehnuteľnosti v západnej Európe dáva priestor vytvoriť si tu zázemie. Druhý domov, ktorý raz odovzdáte svojim deťom.”

Nehnuteľnosti majú v majetku dolárových milionárov nezastupiteľné miesto a tvoria zhruba 20 % ich portfólia. Najčastejšie svoje investície smerujú do rezidenčných nehnuteľností, štvrtina do stavebných pozemkov a približne pätina do poľnohospodárskej pôdy, lesov a skladov či logistických centier.

Aktuálne sa základom investičného portfólia dolárových milionárov stáva rastová zložka, teda akcie, dlhopisy a fondy. Príklon k akciám je viditeľný najmä u mladších vekových ročníkov, u ktorých tvorí štvrtinu portfólia, vo vekovej kategórii nad 60 rokov je to pätina. Staršia generácia má tiež väčšie zastúpenie v dlhopisoch (21 % oproti. 15 % u mladších). Nehnuteľnosti, ako už bolo spomenuté vyššie, tvoria 20 % portfólia naprieč všetkými vekovými kategóriami.

Všeobecne sú dolároví milionári s ohľadom na súčasnú výšku úrokových sadzieb k nehnuteľnostiam skeptickí a nevidia u nich veľkú perspektívu s ohľadom na relatívne nízke nájomné výnosy. Inak je tomu však v prípade nákupu nehnuteľností v zahraničí, ktoré predstavujú zaujímavú investičnú príležitosť, ale v mnohých prípadoch sú kupované aj ako druhý domov.

Pozrite sa na kompletnú Wealth report 2023.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: